Bishop Wafula of Shalom Miracle Church Mombasa has fired shots back at his former 'father' Pastor James Ng'ang'a of Neno Evangelism Church.

Is there information that you would like Kenyans to know? Tell Hivisasa and we will share with the world. Click here to submit.

During the last Sunday's service, Wafula said he had grown tired of being made the subject of Pastor James Ng'ang'a's preaching.

Bishop Wafula said Ng'ang'a is no longer preaching the gospel of the Bible, instead, his founding father is preaching him in church and on television.

Wafula said Ng'ang'a has been attacking him from all sides since the first day he left his church until he had decided to face him off.

Wafula revealed that he was sending church elders to go and stop Ng'ang'a from attacking him every now and then.

"I am asking the church elders to go and talk to Ng'ang'a and tell him to leave me alone, he is not my age. Let him do his work as I do mine. I have been quiet but that does not mean am a fool. I don't want to be the topic on his TV and service. Send anyone and tell him Wafula has said he is not your Bible. (Naomba wazee wa hapa muende muongee na huyo mzee mmwambie ana miaka ya kutosh aache kupelekana na mimi. Afanye kazi yake na mimi niendelee na yake, nimenyamaza na haimanishi mimi ni mjinga. Mi sitaki anitajetaje kwa TV yake, sitaki anitajetaje kwa madhabhu yake. Tumeni yule mtakaye tuma mmwambie tu Wafula amesema achana na yeye. Mimi si bibilia yake)," said Wafula

Wafula's sentiments has elicited mixed reactions from Kenyans with some saying he is no difference with his founding father Pastor Ng'ang'a when it comes to wisdom.

Here are some reactions captured from YouTube.