Mombasa based songbird Mwanaisha Abdala, popularly known as Nyota Ndogo has apologized after her kid unknowingly posted a wrong video on her official Instagram page.

Share news tips with us here at Hivisasa

Nyota Ndogo on Sunday took it to Instagram to apologize for the video, which had already been deleted by Instagram cybercrime tools.

The "Watu na Viatu" hitmaker also used the opportunity to warn parents to beware what their children can do when they access your phone.

She said that it was necessary that parents log out from their social media accounts each and every time they are not online. 

"Hi brothers and sisters, first I would like to apologize for the video that appeared on my wall, it was not intentional, Lizz asked me to delete the video but I could not see it. 

"Let this be a lesson to parents, our kids know how to use smartphones thus need to log out from social media before handing over your phone to them. Am so much sorry it won't happen again. 

(Habari za asubui ndungu zangu na dada zangu,kwanza samahani sana kwa video ya jana kwenye page yangu..nimeeka screen shot ndio mujue haikuwa mimi na sio makusudi..niliamshwa na Lizz kusema niifute na kuingia sikuona video..

(Hili ni funzo kwa wazazi wenzangu,watoto wetu wamekuwa werevu kutumia simu sana,iwapo mtoto wako anataka simu kuchezea,tujaribu kulog out kwa social media and kwa Whatsapp kuna vile waeza ificha kwenye App zengine..Samahani sana na haitojirudia)," she posed while captioning screenshots from her friend Lizz.

In the video which lacked caption, women were dancing while shaking their bare chests. Nyota Ndogo agreed she had received the video from a friend called Teddy.

Fortunately, Instagram cybercrime tools pulled down the video before it could go viral.